Każdy sam powinien zdecydować o czasie, w którym będzie gotowy spakować rzeczy zmarłej osoby. Będzie to w dużej mierze zależne od waszego samopoczucia i gotowości do pożegnania z pamiątkami po zmarłej osobie.

Być może warto spakować i zachować rzeczy, które stanowią dla was wartość sentymentalną np. zdjęcia, pamiątki z podróży, czy prezenty, którymi obdarowaliście zmarłą osobę.

Za jakiś czas możecie w tych przedmiotach dostrzec zupełnie inne emocje niż te, które będą towarzyszyły wam w momencie pakowania. Ubrania i inne mniej znaczące rzeczy można oddać do miejsc, gdzie będą one użyteczne i potrzebne.

W ten sposób uszanujecie rzeczy zmar- łej osoby i jednocześnie przyczynicie się do czegoś pozytywnego co być może przyniesie wam ulgę. Jeśli nie jesteście w stanie sami spakować rzeczy a czujecie taką potrzebę, możecie poprosić swoich krewnych czy znajomych by zrobili to za was.

Starajcie się nie ulegać presji innych o pozbyciu się rzeczy. To wy sami decydujecie kiedy i w jaki sposób nastąpi ten moment.