Z upływem miesięcy będziecie czuli, że charakter waszej żałoby się zmienia. Zauważycie, że wasze życie powoli wraca do normalności.Nadal będziecie miewali lepsze i gorsze dni, z reguły poczucie, że dajemy sobie radę, przeplata się w tym okresie z głębokim smutkiem.

Zdrowiejąc, stwierdzicie, że lepszych dni jest coraz więcej, a ból nie wydaje się już tak dojmujący. Z początku trudno wam będzie uwierzyć, że ból kiedyś minie. Większość osób twierdzi, że intensywność bólu i smutku z czasem maleje i mogą wspominać bliską osobę bez obezwładniającej rozpaczy.

Zachowacie radosne wspomnienia, a jednocześnie zaczniecie żyć własnym życiem. Będziecie robili plany na przyszłość, choć być może będą one inne niż dotychczas. Wiele osób po stracie nadaje sens przeżytej tragedii, który często pozwala nam odkryć w sobie siłę i odwagę, z istnienia której nie zdawaliśmy sobie dotąd sprawy. Przetrwanie wymaga determinacji. Możecie poczuć, że dzięki temu wydarzeniu jesteście bardziej dojrzali i na wiele spraw patrzycie zupełnie inaczej.

Odzyskanie poczucia sensu własnego życia, może stać się początkiem działań, których wcześniej nigdy byście się nie podjęli. Każdy z nas sam określa swój sens np.: troszcząc się o innych, osiągając kolejne postawione sobie cele, rozwijając swoje umiejętności, które wcześniej były uśpione, zwracając się ku naturze czy poszukując własnej filozofii życiowej. Zmienicie się, zmieni się też wasze życie. Minie trochę czasu, nim zaakceptujecie swoje nowe życie i swoje nowe „ja”.